Dušan Mandić: Hoće neko da nosi zastavu na OI?

dusan mandic
Ilustracija SB

Nije lako biti Dušan Mandić, vaterpolista koji je došao posle zlatne generacije i na svojim leđima treba da ponese ceo nacionalni sport i da očuva olimpijsku vatru uspeha.

Dušan Mandić se, međutim, snalazi. Brojne medalje i titule o tome svedoče.

A na kraju je kao potvrdu značaja koji ima za sport u Srbiji, Dušan Mandić izabran da nosi zastavu na otvaranju Olimpijskih igara u PArizu 2024. godine.

Karijera

Mladi Kotoranin započeo je svoj sportski put u vaterpolu kroz tri značajna kluba. Sve je počelo u Primorcu iz Kotora, gde je napravio prve korake u ovom sportu. U 2010. godini prelazi u Partizan, što se pokazalo kao ključna odluka za njegov dalji razvoj. Veliku ulogu u njegovom dolasku i napretku imao je tadašnji trener Igor Milanović. Tokom pet godina u Partizanu, osvojio je brojne titule, uključujući šampionat Srbije, Kup, i Evroligu.

Međutim, 2015. godine Partizan nije uspeo da zadrži talentovanog vaterpolistu, pa se on seli u italijanski Pro Reko. U Italiji je nastavio niz uspeha, osvajajući šampionat Italije i Evroligu. Njegova saradnja sa Pro Rekoom trajala je do 2021. godine, kada je u junu na finalnom turniru Lige šampiona u Beogradu osvojio titulu prvaka Evrope i bio proglašen za najboljeg igrača turnira. Nakon ovog uspeha, prelazi u Novi Beograd.

Dušan Mandić, klubovi

GodineKlubovi
2009—2010
2010—2015
2015—2021
2021—2023
2023—
Primorac
Partizan
Pro Reko
Novi Beograd
Ferencvaroš
Izvor Wikipedia

Dušan Mandić i reprezentacija

Kako je izabrao Srbiju

Iako je rođen u Kotoru i igrao za mlađe selekcije Crne Gore, prelaskom u Partizan, Dušan Mandić odlučuje da brani boje reprezentacije Srbije. Debitovao je na Olimpijskim igrama 2012. godine i od tada nije propustio nijedno veliko takmičenje. Do sada je odigrao 200 utakmica i postigao 289 golova za nacionalni tim.

Olimpijske igre

Svoj debi za Srbiju imao je u Londonu 2012. godine, gde je osvojio bronzanu medalju, pokazavši se kao vredan učenik Partizanove škole. Četiri godine kasnije, u Riju, igrao je sa upalom uha u finalu, ali je uprkos tome dao veliki doprinos osvajajući istorijsko zlato sa četiri gola u finalu.

Svetsko prvenstvo

Iako je propustio Barselonu 2013, u Kazanju 2015. je zablistao, igrajući sjajno tokom celog turnira i osvojivši svoje prvo zlato na svetskom prvenstvu. U Barseloni 2017. bio je deo bronzanog tima, dok je 2019. u Gvanžuu, sa podmlađenom selekcijom Srbije, zauzeo peto mesto i bio član idealnog tima.

Evropsko prvenstvo

Od Budimpešte 2014. do Budimpešte 2020, Mandić je osvojio tri zlata na evropskim prvenstvima. Na svom debitantskom nastupu 2014. postigao je osam golova, a veliki doprinos dao je i u Beogradu 2016. i Barseloni 2018. Na poslednjem prvenstvu u Budimpešti Srbija je zauzela peto mesto, a Mandić je postigao 16 golova.

Medalje

Olimpijske igre
Bronzana medalja — treće mesto2012. LondonSrbija
Zlatna medalja — prvo mesto2016. Rio de ŽaneiroSrbija
Zlatna medalja — prvo mesto2020. TokioSrbija
Svetska prvenstva
Zlatna medalja — prvo mesto2015. KazanjSrbija
Bronzana medalja — treće mesto2017. BudimpeštaSrbija
Evropska prvenstva
Zlatna medalja — prvo mesto2014. BudimpeštaSrbija
Zlatna medalja — prvo mesto2016. BeogradSrbija
Zlatna medalja — prvo mesto2018. BarselonaSrbija
Svetska liga
Zlatna medalja — prvo mesto2013. ČeljabinskSrbija
Zlatna medalja — prvo mesto2014. DubaiSrbija
Zlatna medalja — prvo mesto2015. BergamoSrbija
Zlatna medalja — prvo mesto2019. BeogradSrbija
Svetski kup
Zlatna medalja — prvo mesto2014. AlmatiSrbija
Bronzana medalja — treće mesto2018. BerlinSrbija
Mediteranske igre
Zlatna medalja — prvo mesto2018. TaragonaSrbija
Izvor Wikipedia

Dušan Mandić i „Hoće neko na vaterpolo“

Dušan Mandić je izazvao dosta pažnje posle osvojenog zlata na Olimpijskim igrama 2021. godine, kada je posle finala izgovorio u kameru „Hoće neko na vaterpolo“. Bila je to aluzija na FB post Nikole Jokića iz detinjstva, čime je ukazao na potcenjivački odnos prema trofejnom sportu, vaterpolu.

Dušan Mandić, Novi Beograd

Madnić se jednoj fazi karijere vratio da igra ua klub Novi Beograd, koji je je imao velike ambicije, ali se ta epizoda, uglavnom što se tiče međuljudskih odnosa, završila neslavno.

„Prethodni period u Srbiji je trebalo da bude najlepši u mojoj karijeri, a umesto toga bio je najteži. Izbačen sam iz ekipe Novog Beograda bez razloga. Podvalačim, bez razloga. U tom teškom periodu među prvima su me podržali i kontaktirali trener Balaž Neki i Ferencvaroš. Pokazali su veliko interesovanje da postanem deo tako velikog kluba kakav je Ferencvaroš, koji ima veliku istoriju i mnogo navijača. Više sam nego srećan i uzbuđen što sam ovde. Ciljevi su najviši, da pokušamo da osvojimo sve što se osvojiti može“, rekao je Dušan Mandić po odlasku iz kluba.

Dušan Mandić, vest